Hakkımızda

DEVOTRANS, 1960 yılından beri elektrik, elektronik, mekanik test cihazları üreten bir firmadır. Firmamız, DEVOTRANS, ismini Türkiye’ ilk üretimini yaptığı DEğişik VOltaj TRANSformatörü kelimelerini kısaltarak almıştır. DEVOTRANS, 50’den fazla iş koluna 600’ü aşkın cihaz üretiminde bulunmuştur. Ülkemizde üretimi yapılmayan birçok ürünün İLK ve TEK üreticisi olmayı gururla sürdürmektedir. Firmamız, Türkiye’de TSE uygulamasına girilmesiyle TSE ve kalite kontrol ile ilgili makina üretimine yönelmiştir. Yaklaşık 30 yıldır Çekme - Basma – Germe - Sıkıştırma test cihazlarından binlercesini üreterek, laboratuvarlar kurmuştur.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan firmaların global ekonomide yer edinebilmeleri için kalite açısından rekabet edebilir durumda olmaları gerekmektedir.

Değişen kalite anlayışı ile birlikte, ISO 9001 gibi kalite yönetim sistemi standartlarında, kalitenin temini ve sürekliliğine katkıda bulunan “Kontrol ve Ölçme Sistemleri” ile “Kalibrasyon” konusuna verilen önem de artmıştır.

DEVOTRANS, müşterilerinin talepleri doğrultusunda standartlara bağlı kalarak özel tasarımlar ile, ülkemizin önde gelen firmalarının laboratuarların da yer edinmiştir. Bu cihazlarla yapılan testlerde; numunenin, kopma, yırtılma, ezilme, kırılma, esneme testleri yapılmakta, patlama mukavemeti, aşınma veya yıpranma direnci, sertliği, yoğunluğu, hava veya su geçirgenliği gibi fiziksel özellikleri ölçülmektedir. Numunenin yüksek gerilim izolasyon ve elektriksel direnç testleri yapılabilmektedir.

Elde edilen sonuçlar ile standartlara uygun ve KALİTELİ ürünler üretilebilmektedir.

Firmamız, 2006 yılından itibaren kendi bünyesinde kurduğu kalibrasyon laboratuarı ile müşterilerine kalibrasyon hizmeti sunmayı sürdürmektedir.

Devotrans Kalibrasyon Laboratuvarı (DVTLAB), Kuvvet, Sıcaklık ve Terazi konuları ile ilgili faaliyetlerine yönelik olarak TS EN ISO/IEC 17025 standardının gereklerini karşılayacak şekilde altyapısını oluşturmuş ve 31 Aralık 2008 tarihinde TÜRKAK’tan akredite olmuştur. 2010 yılında "Basınç", 2021 yılında da “ekstansometre (uzama ölçer)” konularını akreditasyon kapsamına dahil etmiştir. Bu sayede kuvvet, sıcaklık, terazi, basınç ve ekstansometre (uzama ölçer) konularında akredite olarak, diğer konularda da akredite olmaksızın kalibrasyon hizmeti vermektedir.

DVTLAB kalibrasyon faaliyetlerini, laboratuvar da ve/veya müşterinin kendi yerinde gerçekleştirmektedir. Müşteri yerinde yapılan kalibrasyonlar; kuvvet, ekstansometre (uzama ölçer), sıcaklık ve terazi kalibrasyonlarını kapsamaktadır. Laboratuvarda yapılan kalibrasyonlar ise basınç kalibrasyonlarını içermektedir.

DVTLAB’ın kalibrasyonda kullandığı referans cihazlar; Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ve/veya diğer kabul gören ulusal metrolojilerde izlenebilirdir.